تصویب جشنواره های گل و گلاب داراب و نرگس كازرون دركمیته ملی طبیعت گردی 

ایرنا: مدیر كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت:درحال حاضر جشنواره گل و گلاب لایزنگان داراب و جشنواره گل نرگس كازرون دركمیته ملی طبیعت گردی به تصویب رسیده اند.

فریدون فعالی در حاشیه بازدید از جشنواره گل و گلاب داراب درجمع بازدید كنندگان
گفت: این دوجشنواره با هدف توسعه گردشگری داخلی مورد توجه و برنامه ریزی قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: در استان فارس 47 پدیده تك زمانی و تك مكانی شاخص و پر مخاطب پیش بینی و به كمیته ملی طبیعت گردی معرفی شده اند.
فعالی گفت: بدون شك برگزاری چنین جشنواره هایی باعث معرفی بیش از پیش قابلیت ها ، توانمندی ها و در نهایت رونق وتوسعه گردشگری منطقه خواهد شد.
مدیركل میراث فرهنگی فارس گفت: جشنواره گل و گلاب داراب امسال به نحو مطلوب و متفاوت از سالیان گذشته برگزار شد و ما شاهد بودیم كه درصورت ارزیابی جاذبه و امكانات موجود در منطقه می توانیم این
داشته ها را بیشتر به گردشگران معرفی كنیم.
فعالی اضافه كرد: امسال روستای لایزنگان را كه محل رویش زیباترین و خوشبوترین گل های محمدی به طور طبیعی می باشد به عنوان روستای هدف گردشگری مورد بررسی قرار می دهیم و همچنین جشنواره گل و گلاب داراب از سال آینده در تقویم سالانه این اداره كل قرار می گیرد.
وی اظهار امیدواری كرد : درسالهای آینده هیچ گونه خودرویی در این طبیعت زیبا تردد نكند كه در غیر این صورت سال آینده هیچ اثری از این طبیعت به جا نمی ماند.
پنجمین جشنواره گل و گلاب داراب پنج شنبه و جمعه 28و29 اردیبهشت ماه در گلستان های شهرستان داراب و با حضور مسئولین استانی و انبوه علاقه مندان و دوستداران طبیعت از سراسر ایران برگزار شد.
در این برنامه كه به همت میراث فرهنگی ، جهاد كشاورزی ، اداره ورزش و جوانان و حمایت فرمانداری شهرستان و بخشداری مركزی ، شهرداری جنت شهر و دیگر نهادهای شهرستان برگزار شد، علاقه مندان از گلستان پنج هزار هكتاری گل محمدی لایزنگان، برنامه های فرهنگی از جمله نمایشگاه تولید زنده صنایع دستی ، جشنواره بازی های بومی و محلی و آواها و نواهای محلی بازدید كردند.
كتاب نویسنده مرودشتی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر رونمایی می شود

ایرنا: روابط عمومی اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس اعلام كرد: كتاب 'حفره های روی پیشانی' نوشته مهدی زارع (م. آرام) نویسنده شهرستان مرودشت به مناسبت سوم خردادماه، سالروز آزادسازی خرمشهر رونمایی و نقد می شود.
این كتاب كه جدیدترین كتاب چاپ شده در حوزه دفاع مقدس استان فارس است، با حمایت این اداره كل و توسط موسسه فرهنگی فانوس نویسان مهر و انتشارات بوی باران به تازگی به چاپ رسیده است.
مدیر ادبیات و انتشارات اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس در این باره گفت: تمامی داستان های این كتاب در جشنواره های معتبر داستان نویسی برگزیده شده است. عبدالرضا قیصری، افزود: جلسه رونمایی و نقد این كتاب روز یكشنبه هفتم خردادماه در سالن فرمانداری شهرستان مرودشت با حضور منتقدان، نویسندگان و علاقه مندان حوزه داستان دفاع مقدس برگزار خواهد شد. كتاب حفره های روی پیشانی در 122 صفحه مشتمل بر 11 داستان كوتاه و یك مقدمه از نویسنده است. راز رعنا، به نام زهرا و حوضی پر از ماهی گلی ازعناوین داستان های این كتاب است كه پنجمین اثر نویسنده محسوب می شود. بر اساس این گزارش، اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان فارس تاكنون بیش از 28 عنوان كتاب در حوزه دفاع مقدس به چاپ رسانده است و بیش از 10 عنوان كتاب نیز در دست چاپ دارد.
آتش سوزی به مجموعه تاریخی بیشابور كازرون فارس آسیبی نرساند
ایرنا: روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی،
صنایع دستی و گردشگری استان فارس اعلام كرد: آتش سوزی كه در 30 اردیبهشت ماه جاری در مجموعه تاریخی بیشابور كازرون این استان رخ داد به سبب تمهیداتی كه از قبل پیش بینی شده بود و همچنین اجرای به موقع مهار آتش ، هیچگونه خدشه یا آسیبی به بناها و آثار موجود در این مجموعه نرساند.
به نقل از این روابط عمومی ، 30 اردیبهشت ماه جاری ، عوامل یگان حفاظت میراث فرهنگی متوجه وقوع آتش سوزی از منتهی الیه
ضلع شمال شرقی شهرتاریخی بیشاپور شدند كه بلافاصله باهمكاری کارکنان میراث فرهنگی نیروهای آتش نشانی شهرداری های كازرون، قائمیه ، نودان و عوامل پاسگاه انتظامی تنگ چوگان و با استفاده از 10 خودرو آتش نشانی و كپسول های اطفای حریق ، آتش دراین مجموعه تاریخی
مهار شد.
در این گزارش آمده است: یكی از دلایل وسیع تر شدن گستره آتش در این مجموعه تاریخی، رشد چشمگیرعلفزارها و همچنین نبود محل عبور خودروهای آتش نشانی با توجه به تاریخی بودن این مجموعه است.

+ نوشته شده توسط عصرمردم در دوشنبه یکم خرداد ۱۳۹۱ و ساعت |